عمارت سرای روشن

عمارت قدیمی سرای روشن (مکان تجاری بازسازی شده)

- خیابان ناصرخسرو (نام قدیم: خیابان ناصریه حوالی درب اندرون)

- تاسیس سال 1311

-شاهکاری معماری که با الهام از سبک گوتیک و معماری های دوران کهن ایتالیا طراحی شده است همچنین  نماد فروهر در بالای این اثر خودنمایی می کند.

نشان پیکر بالدار که در دیدگاه متداول باستان‌شناسان و ایران‌شناسان، نگارهٔ اهورامزدا شناخته می‌شود، گاه به آن نام فروهر هم اطلاق می‌شود. نماد خورشید بالدار در فرهنگ خاورمیانه و در تمدن مصر، سوریه، و آشور تاریخی طولانی دارد و نماد فروهر اقتباسی از آن است. نامیدن این نماد به عنوان فروهر به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد و مدرکی دال بر این که این نماد وابسته به دین زرتشتی باشد وجود ندارد. دانشمندان همواره در مورد نماد فروهر اختلاف نظر داشته‌اند. بسیاری از نوشته‌های علمی، این نماد را اهورامزدا می‌دانند، اما در دین زرتشت، اهورامزدا انتزاعی است و هیچ تصویری برای او قائل نیستند. تصویر انسانی بالای نماد بالدار، هیچ هویت خاصی ندارد و هیچ مدرکی هم دال بر این‌که تصویر زرتشت باشد، موجود نیست.

خیابان ناصریه که امروزه به نام خیابان ناصر خسرو شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین خیابان‌های تاریخی شهر تهران است که مجموعه‌ای از اتفاقات تاریخی و خاطره‌های جمعی در آن رقم خورده است. سرای روشن در نزدیکی ساختمان شمس‌العماره و در خیابان ناصر خسرو قرار دارد و یکی از ساختمان‌های زیبای این خیابان است. این ساختمان مربوط به دوره پهلوی اول و سال ساخت آن 1311 شمسی است. جداره این ساختمان که معماری خاص و متفاوتی نسبت به ساختمان‌های دیگر خیابان ناصرخسرو دارد، حفظ شده و از سرای روشن به‌عنوان یکی از اولین مجتمع‌های تجاری تهران یاد می‌شود. این بنا در اواخر دهه 70 توسط مهندس صفامنش مرمّت گردید.


دیدگاه ها

مشاهده بیشتر دیدگاه ها ...

دیدگاه شما چیست؟help
راهنما