روستای رویای آبی مراکش


در میان شهرهای مراکش کازابلانکا نام آشنایی دارد دلیل این آشنایی، عجین شدن خاطره جمعی ما با فیلمی به همین نام است اما  در شمال مراکش به فاصله‌ی 600 کیلومتری از کازابلانکا روستایی وجود دارد که به یک رویای آرام می‌ماند یک رویای آبی ِ آرام. 
شفشاون نام این روستاست؛ روستایی که به آن رویای آبی هم می‌گویند در این روستا همه چیز آبی است دیوارها آبی‌ست، پله‌ها، در‌ها، ساختمان‌ها طیفی از بی‌کرانگی آبی در این روستا در جریان است از آبی‌کم‌رنگ تا کبود.
در شرح داستان  به وجو آمدن این روستا روایت‌های مختلفی وجود دارد عده‌ای می‌گویند آبی سیال این روستا را مهاجران یهودی که در سال 1930  به شفشاون آمده‌اند به آن  بخشیده‌اند چون یهودیان رنگ آبی را استعاره‌ای از آسمان و بهشت می‌دانند در کنار این روایت دینی روایت دیگری هم وجود دارد که برای رهایی از دست پشه‌ها ساختمان‌ها را آّبی کرده‌اند چون پشه‌ها شفافیت و رنگ آبی آب در حال جریان را دوست ندارند.
سالانه میلیون‌ها نفر از فرانسه و پرتغال به این روستای آبی می‌آیند و هرسال خانه‌های روستا از نو رنگ‌آمیزی می‌شوند. صدها هتل در این شهر وجود دارد. تجربه قدم زدن در این همه آبی بی‌همتاست.

دیدگاه ها

مشاهده بیشتر دیدگاه ها ...

دیدگاه شما چیست؟help
راهنما